Metropoolregio Amsterdam

63 keer bekeken

De provincies Noord-Holland en Flevoland lieten ontwerpend onderzoek uitvoeren om te verkennen hoe de verstedelijkingsopgave in de Metropoolregio Amsterdam (MRA) kan worden gerealiseerd binnen de beperkingen van de huidige (beperkte) ruimte op het elektriciteitsnet.

Waar gaat het om?

De provincies Noord-Holland en Flevoland gaven twee onderzoeksbureaus opdracht om via ontwerpend onderzoek te verkennen hoe de verstedelijkingsopgave in de MRA kan worden gerealiseerd binnen de huidige (beperkte) ruimte op het elektriciteitsnet.

Wat is de uitdaging?

Hoe ontwikkel je kwalitatief hoogwaardige wijken met beperkte netcapaciteit?

Welke keuzes zijn gemaakt?

  • De opdrachtgevers kozen voor ontwerpend onderzoek, omdat het om een nieuwe opgave gaat. Verkenning is dan nodig om mogelijkheden en inzichten te ontdekken. In het onderzoek is het ruimtelijke aspect expliciet meegenomen, met aandacht voor lokale energieopwekking en -opslag. Het onderzoek is toegespitst op drie representatieve, fictieve wijken in de MRA: een naoorlogse woonwijk, een OV-knooppunt en een bedrijventerrein dat getransformeerd moet worden. Daarbij is gebruikgemaakt van de ontwerpprincipes: optoppen (verhogen van gebouwen met een of meer extra woonlagen), warmtenet, auto’s uit de wijk, ruimte voor groen en blauw, ruimte voor een energiehuis.
  • Uit het onderzoek kwam naar voren dat ‘passief bouwen’ een must is om de warmtevraag te verlagen. Bovendien is het ruimtelijk erg effectief: het vermindert de behoefte aan energieopslag met 40% op getransformeerde bedrijventerreinen en zelfs 100% op knooppuntlocaties.
  • Passief bouwen alleen is niet genoeg om netcongestie op te lossen. Daarvoor zijn aanvullende maatregelen nodig, zoals windenergie, een gasmotor of een externe warmtebron.

Meer informatie

Afbeeldingen

Cookie-instellingen